Ile kosztuje i gdzie kupić złoto?
O tym, że inwestowanie w złoto jest bezpieczne i opłacalne, nie trzeba nikogo przekonywać. Jego specyfika sprawia, że jest doskonałym zabezpieczeniem zarówno w przypadku występowania hiperinflacji, jak i wszystkich innych wahań na rynkach. Złoto inwestycyjne można zawsze spieniężyć, co daje poczucia bezpieczeństwa finansowego wszystkim inwestującym w sztabki.
Dlaczego wartość złota jest tak stabilna? Po pierwsze podaż jest ograniczona, ale też ilość na świecie jest wystarczająco duża, by mogło ono być w powszechnym obrocie, czego nie można powiedzieć na przykład o diamentach.
Po drugie, mimo poszukiwań słynnego kamienia filozoficznego, nie da się go wyprodukować. Ponadto fizyczne jest ono niezniszczalne. Oznacza to, że przechowywane nawet w ziemi, za 1000 lat będzie tym samym. Nie zajdzie żaden proces, który mógłby obniżyć jego wartość.
Ważne jest też, że można je dowolnie formować czy dzielić. Możliwość dzielenia jest niewątpliwą zaletą tego kruszcu. Dzięki temu, że złoto jest bardzo łatwo podzielne, można z niego wytworzyć sztabki bardzo małe (już od 1 grama), ale też duże (np. o wadze 1 kilograma).
Ile kosztuje i gdzie kupić złoto inwestycyjne? Inwestując w złoto, należy mieć zawsze na uwadze fakt, że jednym z największych zagrożeń jest kupno podróbki. Jeżeli kupuje się w sprawdzonych mennicach, to ryzyko jest bliskie zera, stąd proponujemy zakup właśnie u nas. Zanim zaczniemy inwestować powinniśmy najpierw dowiedzieć, się co nieco o tym kruszcu.
Należy wiedzieć, że złoto nie jest sprzedawane w stu procentach w swojej najczystszej postaci (oprócz sztabek oraz monet), gdyż z uwagi na jego właściwości plastyczne i w celu zwiększenia jego twardości oraz wytrzymałości, miesza się go z innymi metalami. Próba złota nabita na kupowanym wyrobie np. biżuterii określa stosunek jego ilości do pozostałych metali, które zostały użyte do stworzenia ostatecznej formy. Wyróżnia się kilka typów prób (poniżej przedstawione jest stosowane oznaczenie, jak i procent w jakim stopniu szlachetny metal stanowi część całej sztabki):
- 999 – zawartość szlachetnego kruszcu to 99,9% (uznawane za czyste),
- 960 – zawartość to 96%,
- 750 – zawartość to 75%,
- 585 – zawartość to 58,5%,
- 500 – zawartość to 50%,
- 375 – zawartość to 37,5%,
- 333 – zawartość to 33,3%.
Wartości te wynikają z tego, że są najczęściej wykorzystywane w inwestowaniu i sprzedaży, przy czym złoto oznaczone najwyższą próbą 999 stanowi główny element sprzedaży i skupu. Z kolei próba o oznaczeniu 585 wykorzystywana jest podczas produkcji wszelkiego rodzaju biżuterii. Wynika to ze względów praktycznych – biżuteria z kruszcu o tym oznaczeniu jest najtrwalsza.
Notowanie kursu ceny złota za gram lub uncję ustalane jest przede wszystkim na podstawie jej próby. Ponadto wpływają na to również decyzje Giełdy Londyńskiej, jak i sytuacja na rynku finansowym a nawet względy polityczne.
Zmiany kursu warto śledzić na bieżąco, tak aby wiedzieć, kiedy je kupić, a kiedy sprzedać tak, aby w ostatecznym rozrachunku móc na tym zyskać.
Gdzie kupić złoto i na co uważać?
Zdecydowanie najlepszą i najbezpieczniejszą formą są złote sztabki. Standardowo sztabki ważą jeden kilogram, dzięki czemu łatwo jest obliczyć cenę kursu zarówno podczas sprzedaży, jak i zakupu. Wystarczy w takim przypadku, znajomość notowanej na giełdzie ceny kursu (o danej próbie) za jeden gram pomnożyć przed tysiąc. Dlaczego najlepszą formą inwestowania w nie jest fizyczna forma? Z prostego powodu – bezpieczeństwo. Lepiej jest mieć przy sobie sztabki, co zdecydowanie zmniejsza możliwość bycia oszukanym przez tak zwane „firmy krzaki”, czyli takie o niepewnym podejściu do ustalania kursów ceny sprzedaży i kupna za gram, jak i przez piramidy marketingowe (tzw. MLM) lub finansowe.
Zalety inwestycji w złoto to:
- zwolnienie z podatku dochodowego i brak VAT;
- zerowa prowizja i koszty zarządzania za obsługę inwestycji;
- łatwa zbywalność;
- bezpieczeństwo posiadania – zyskuje w trakcie kryzysu;
- swoboda w przemieszczaniu – brak potrzeby deklaracji;
Inwestując w złoto warto sprawdzić sprzedawcę, dzięki czemu kupujący ma pewność, co do płynności finansowanej danej firmy. Jest to jedno z podstawowych założeń, co do jakości sprzedawanych sztabek.